آزمون زبان دکتری

چند سالی است که داوطلبان آزمون دکترا باید قبل از کنکور خود در یکی از آزمون های زبان شرکت کرده و نمره قبولی آن را گرفته باشند.  فرق نمی کند که این آزمون داخلی است یا بین المللی.

همین مسئله باعث شده که بسیاری از دانشجویان از دوره کارشناسی ارشد به فکر زبان خود باشند و برای یکی از آزمون های زبان برنامه ریزی کنند. در مقابل عده ای از دانشجویان به دلیل اهمیت این آزمون از شرکت در آزمون دکترا کناره گیری می کنند.

آزمون زبان دکتری، داخلی یا بین المللی؟

خوب است بدانید که بسیاری از دانشجویان خود را برای آزمون های سخت مانند تافل و آیلتس آماده می کنند. با وجود این که اگر هدفشان دانشگاه های داخلی است می توانند در آزمون های ساده تر زبان دکتری شرکت کنند. آزمون های داخلی هزینه بسیار کمتری دارند و علاوه براین سطح سوالات آن ها نیز پایین تر می باشد. در نتیجه قبولی و کسب درصد بالا در آزمون های داخلی راحت تر صورت می گیرد.

به همین منظور توصیه می کنیم اگر قصد تحصیل در خارج از کشور را ندارید برای آزمون زبان دکتری خود از آزمون های داخلی استفاده کنید.

آزمون های زبان دکتری داخلی

از جمله آزمون های زبان داخلی برای دوره کنکور دکتری می توان به msrt ،  آزمون زبان تولیمو، آزمون زبان ای پی تی اشاره داشت. هدف تمامی این آزمون ها سنجش سطح زبان عمومی داوطلبان می باشد. درنتیجه با بالا بردن دانش زبان خود می توانید به درصد و نمره خوبی در این آزمون ها برسید.

منابع آزمون زبان

برای موفقیت در آزمون ها یکسری منابع کمکی نیز می تواند برایتان مفید باشد. از جمله کتاب های 405، کتاب 1100واژگان ضروری و….  البته هر آزمون برای خود ممکن است منابع دیگری نیز داشته باشد که با جستجو در سایت ها می توانید به طور دقیق از این منابع مطلع شوید .

هر آزمون زبان دکتری دارای چهارچوب مشخصی می باشد که آگاهی نسبت به این چارچوب به موفقیت شما در آن آزمون کمک زیادی می کند. به عنوان مثال آزمون تولیمودارای پنج بخش می باشد آزمون ای پی تی دارای چهار بخش بوده و آزمون msrt نیز دارای سه مهارت است.

ثبت نام

برای ثبت نام در هر یک از آزمون های فوق از طریق سامانه آن آزمون و اینترنت می توان اقدام کرد . دقت کنید که آزمون های گفته شده جزو آزمون های زبان داخلی می باشند و تنها در دانشگاه های داخل کشور اعتبار دارند.  درصورتی که می خواهید برای تحصیل به خارج از کشور بروید  باید در آزمون های زبان بین المللی مانند تافل یا آیلتس نمره کسب کنید.

سخن پایانی

هزینه  آزمون زبان دکتری داخلی بسیار پایین بوده و تقریباً بین 60 تا 150 هزار تومن می باشد. نمره قبولی به دانشگاه مقصد بستگی دارد. این که می خواهید در کدام دانشگاه در دوره دکتری تحصیل کنید، حداقل میزان نمره قبولی شما را تعیین می کند .اما به طورکلی اکثر دانشگاه ها نمره قبولی پنجاه به بالا را می پذیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست