EPT در ایران

آزمون EPT در ایران (English Proficiency Test) یک آزمون معتبر است که از سال ۱۳۸۶ برای دانشجویان و متقاضیان مقطع دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی ایران برگزار می‌شود.

این آزمون برای افرادی مناسب می‌باشد که مدرک بین‌المللی با نمره‌ای که توسط دانشگاه تعیین شده را ندارند و باید به عنوان جایگزین آن نمره جهت ورود به دوره دکتری دانشگاه، نمره‌ای قابل قبول در آزمون EPT به دست آورده و ارائه دهند.

سیستم نمره‌دهی EPT در ایران به چه صورت است؟

آزمون EPT در ایران نیز مانند تمام آزمون‌های معتبر انگلیسی، دارای نمره قبولی و مردودی می‌باشد. نمرات این آزمون از ۱۰۰ محاسبه می‌شوند و دانشجو را در زمینه سه مهارت واژگان (Vocabulary)، گرامر و درک مطلب مورد سنجش قرار می‌دهند. اگر بخواهیم به این ۱۰۰ نمره کمی جزئی‌تر بپردازیم باید با دسته‌بندی‌های این آزمون آشنایی پیدا کنیم:

واژگان یا Vocabulary (۲۵ سوال تستی)

بخش واژگان EPT در ایران،‌ ۲۵ سوال را در بر می‌گیرد که به صورت تستی (چهار گزینه‌ای) شرکت‌کنندگان را می‌سنجند. فرد باید پاسخ صحیح را از بین چهار گزینه پیدا کرده و مشخص نماید.

گرامر یا Grammar (۴۰ سوال تستی)

در بخش گرامر، آزمون EPT به سنجش مهارت گرامری شرکت‌کنندگان می‌پردازد. در هرکدام از سوالات این قسمت، زیر چهار بخش از کلمات خط کشیده شده و شرکت‌کننده باید در نوع سوالات Phrase و مجموعه کلمات نادرست را انتخاب کند.

گرامر آزمون EPT در ایران به دو بخش تقسیم می‌شود که بخش دوم عبارت از سوال ۵۶ تا ۶۵. در این بخش نیز جملاتی کامل به شرکت‌کننده ارائه می‌گردد که یکی از آن‌ها از لحاظ ساختار گرامری اشتباه است و باید شناسایی شود.

درک مطلب یا Reading Comprehension (۲۰ سوال تستی)

بخش سوم آزمون EPT بخش درک مطلب را در بر می‌گیرد که در آن چهار متن به شرکت‌کننده ارائه می‌گردد. این متون معمولا حول محور مباحث علمی و متنوعی نوشته شده‌اند.

ریدینگ EPT از سوال ۶۶ تا ۸۸ ادامه می‌یابد. در رابطه هر متن ۵ سوال پرسیده می‌شود و شرکت‌کنندگان باید با توجه به متن مربوطه و درک مفاهیم آن، به سوالات پاسخ دهند.

پر کردن جای خالی (۱۲ سوال تستی)

سوالات این بخش به گونه‌ای طراحی شده‌اند که شما را با متنی روبرو می‌کنند که برخی از بخش‌های آن به شکل جای خالی نمایش داده می‌شود. شرکت‌کننده باید پاسخ درست را از میان چهار گزینه‌ای که به او ارائه شده است، مشخص نماید. سوالات جای خالی EPT در ایران از شماره ۸۶ تا ۱۰۰ ادامه دارند.

آزمون EPT و MSRT چه تفاوت‌هایی دارند؟

یکی از سوالاتی که معمولا شرکت‌کنندگان آزمون‌های دکتری مطرح می‌کنند، مربوط به تفاوت بین آزمون EPT و MSRT است.

در پاسخ باید گفت که سطح و کیفیت این آزمون‌ها تقریبا مشابه‌اند اما عمده تفاوت آن‌ها این است که آزمون MSRT دارای بخش شنیداری یا Listening می‌باشد؛ در صورتی که EPT در ایران این بخش را ندارد. تفاوت دیگر این است که EPT به صورت ماهانه برگزار می‌گردد.

سخن پایانی؛EPT در ایران

در این مطلب به شرح بخش‌های مختلف آزمون EPT در ایران و نحوه سوال‌دهی در این آزمون پرداختیم. این آزمون در مقایسه با آیلتس و تافل بسیار راحت‌تر می‌باشد و نیازی به دانش پیشرفته زبان ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست