دوره EPT

آزمون EPT یک آزمون برای ورود به مقطع دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی است. این آزمون که برای سنجش سطح زبان عمومی مخاطبان برگزار می‌شود، مخفف English Proficiency Test می‌باشد. دوره EPT تنها به دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تعلق داشته و از سال ۹۸، تنها دانشجویان دکتری می‌توانند در آن شرکت کنند. از مزایای این آزمون می‌توان به این امر اشاره کرد که نمره منفی ندارد و کسب تنها ۵۰ نمره برای قبولی در آن کافی است.

از لحاظ ساختاری، می‌توان آزمون EPT را با تافل مقایسه کرد. تنها تفاوت آن‌ها در این است که EPT  بخش شنیداری و نوشتاری ندارد. آزمون EPT دارای ۱۰۰ سوال بوده که به چهار بخش تقسیم شده‌اند و مهارت‌های زبانی شرکت‌کننده (واژگان، گرامر، درک مطلب و تشخیص اشتباه بودن جملات) را می‌سنجند. مدت زمان برگزاری EPT ۱۴۰ دقیقه است. چهار بخش این آزمون عبارتند از:

  • واژگان (۲۵ سوال تستی)
  • گرامر (۴۰ سوال تستی)
  • درک مطلب (۲۰ سوال تستی)
  • درک مطلب (۱۵ سوال تستی)

منابع دوره EPT کدامند؟

در ادامه به منابعی که در دوره EPT تدریس می‌شوند خواهیم پرداخت. این منابع برای شرکت در سایر آزمون‌های سنجش انگلیسی معتبر و بین‌المللی نیز مورد استفاده هستند.

کتاب لانگمن قرمز

این کتاب از جامع‌ترین منابعی است که شرکت‌کنندگان دوره EPT باید مطالعه نمایند. لانگمن قرمز درسنامه‌های متنوعی دارد که هریک به یک بخش از مهارت‌های زبانی اختصاص یافته‌اند؛ از جمله بخش شنیداری، گرامر، درک مطلب و نگارش. این درسنامه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مهارت تست‌زنی شما را افزایش دهند و به صورت تشریحی نیز شما را با مباحث آشنا کنند. این کتاب برای سایر آزمون‌های زبان معتبر مانند تافل نیز کاربرد دارد.

کتاب واژگان ضروری تافل؛ دوره ETP 

این کتاب که در دوره EPT تدریس می‌شود، پرکاربردترین واژگانی که در آزمون‌های بین‌المللی سنجش زبان به کار رفته‌اند را در بر می‌گیرد. کتاب واژگان ضروری تافل، ۳۰ درس دارد که در هر کدام حدود ۱۶ تا ۱۷ واژه جدید را خواهید آموخت. در انتهای درس‌ها نیز متونی ارائه می‌گردند که شما را با واژگان تخصصی حوزه‌های مختلفی مانند زمین‌شناسی، روانشناسی، حقوق و … آشنا می‌سازند.

کتاب ۵۰۴ واژه

این کتاب هم در ایران و هم در سایر کشورها، به یکی از محبوب‌ترین منابع جهت افزایش دایره واژگان تبدیل شده است. در این کتاب، ۵۰۴ واژه کاربردی انگلیسی را خواهید آموخت که از مطبوعات، کتاب‌ها و فیلم‌ها جمع‌آوری شده‌اند و در گفتگوی روزمره و محاوره‌ای کاربرد زیادی دارند. تسلط بر این واژه‌ها می‌تواند مهارت مکالمه شما را به شکل قابل توجهی بهبود بخشد.

کتاب راهنمای تافل

این کتاب یکی از منابع اصلی آزمون تافل است؛ اما به قدری جامع می‌باشد که می‌تواند به عنوان یک راهنمای معتبر برای شرکت‌کنندگان دوره EPT نیز عمل کند. در این کتاب با نمونه سوالات تافل مواجه خواهید شد. توصیه می‌شود پس از مطالعه کتاب‌هایی که پیش‌تر در این مطلب معرفی کردیم، به مطالعه این کتاب بپردازید تا آموخته‌های خود را محک بزنید.

برای کسب اطلاعات دقیق در مورد ویژگی های مدرک ept مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

سخن پایانی

همانطور که گفته شد، آزمون EPT برای افرادی طراحی شده است که می‌خواهند در دوره دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی شرکت کنند. شما می‌توانید با خواندن منابع دوره EPT که معرفی کردیم، مهارت‌ها و سطح دانش زبانی خود را افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست