آزمون ای پی تی

آزمون ای پی تی یک آزمون برای سنجش مهارت زبان عمومی می باشد. متقاضیان شرکت در این آزمون دانشجویان دکترا یا اعضای هیئت علمی دانشگاه های آزاد هستند. در گذشته این آزمون فقط برای داوطلبان آزمون زبان دکتری دانشگاه آزاد برگزار می شد و سایر افراد اجازه شرکت در آن را نداشتند. اما از سال 98 این قانون تغییر کرد و تمامی دانشجویان دکترا می توانند امروزه در این آزمون شرکت کنند .

در گذشته این آزمون تنها سالی یک بار برگزار می شد. اما از اردیبهشت 92 به طور متوسط ماهی یک بار این آزمون برگزار می شود. بدین صورت که تقریباً در طول یک سال 10 مرتبه آزمون را داریم.

ثبت نام در آزمون ای پی تی

زمان ثبت نام  آزمون ای پی تی تقریباً یک ماه قبل از زمان برگزاری این آزمون می باشد. داوطلبان یک هفته برای ثبت نام در آن فرصت دارند. برای ثبت نام کافی است که به سامانه ثبت نام در سایت دانشگاه آزاد رفته و پس از مطالعه موارد برای ثبت نام اقدام کنید.

در این سایت هرساله جدول زمان بندی و تاریخ برگزاری این آزمون آورده شده و شما می توانید طبق برنامه ریزی خود در هر ماه که آماده بوده وعلاقه دارید در آزمون شرکت کنید.

مقایسه آزمون ای پی تی با دیگر آزمون های زبان

این آزمون تنها برای دانشگاه های آزاد معتبر می باشد و اعتبار آن نیز تا دو سال است.

اگر بخواهیم این آزمون را با دیگر آزمون های زبان مقایسه کنیم می توان گفت که از سطح آسان تری برخوردار می باشد و کسب نمره در آن راحت تر است. این آزمون فاقد نمره منفی می باشد و داوطلبان با کسب نصف نمره می توانند در آزمون فوق قبول شوند.

البته داوطلبان دارای سهمیه شاهد و ایثارگران به درصد کمتری برای قبولی در این آزمون نیاز دارند. داوطلبان عادی درصورتی که نمره 50 به بالا کسب کنند در این آزمون قبول می شوند. اما داوطلبان دارای سهمیه با نمره 40 و 35  نیز در آزمون می توانند قبول شوند.

البته لازم به ذکر است که این آزمون فقط برای دانشگاه های داخلی اعتبار دارد و برای تحصیل در خارج یا دانشگاه هایی غیر از دانشگاه آزاد باید در آزمون دیگری شرکت کنید.

 از چه منابعی برای آزمون ای پی تی استفاده کنیم؟

به طورکلی این آزمون برای سنجش سطح زبان عمومی داوطلبان است. اما یک سری از منابع می تواند برای موفقیت در آزمون به داوطلبان کمک کند. ازجمله این منابع می توان به کتاب هایی مانند 405،  110 واژه بارونز، تافل، لانگمن و همچنین نمونه سوالات آزمون ای پی تی سال های گذشته اشاره داشت.

ساختار آزمون ای پی تی به چه صورت است؟

در این آزمون چهار دسته سوال طرح می شود.  این چهاردسته شامل بخش لغات، بخش گرامر، بخش درک مطلب و کلوز تست می باشد.  فرق این آزمون با دیگر آزمون های زبان این است که فاقد بخش شنیداری و نگارش است و مانند یک کنکور برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست