منابع کنکور دکتری

در سال های گذشته آزمون دکتری برای دانشگاه های آزاد و دانشگاه سراسری به صورت جداگانه برگزار می شد. این اتفاق تا سال 96  پابرجا بود. درنتیجه دانشجویان برای شرکت در هر دسته از دانشگاه ها باید در آزمون جدا شرکت کرده و منابع مختلفی را مطالعه می کردند.

اما از سال 96 به بعد آزمون این دو دانشگاه با یکدیگر ادغام شد و تنها یک دفترچه ثبت نام و یک دفترچه آزمون وجود داشت. به همین منظور داوطلبان یکسری منابع مشخص برای مطالعه داشتند.

قبولی در آزمون دکتری، ساده یا دشوار؟

بسیاری از داوطلبان تصور می کنند که قبولی در آزمون زبان دکتری بسیار سخت بوده و عملاً موفقیت در آن غیرممکن و یا بسیار دشوار می باشد. باید به آنان بگوییم که این باور کاملاً اشتباه است. بدین دلیل که داوطلبان با مطالعه یکسری منابع درست و اصولی می توانند به نتیجه بسیار خوبی در این آزمون دست یابند.

 برای شرکت در این آزمون از چه منابعی استفاده کنیم؟

اولین نکته برای انتخاب منابع این است که دسته و رشته گروه آزمایشی خود را بدانید. این که در کدام گروه می خواهید آزمون دهید باعث می شود که منابع همان گروه را مطالعه کنید. از جمله گروه های شرکت در آزمون دکتری می توان به رشته های گروه انسانی، علوم پایه، فنی، کشاورزی، دام پزشکی و زبان اشاره داشت.

هر کدام از این گروه ها برای خود دارای زیرمجموعه هایی می باشند. برای آنکه بدانید سرفصل آزمون دکتریی شما در هر رشته چه مباحثی را در بر می گیرد، می توانید از اینترنت و سایت های فعال در این زمینه استفاده کنید. همچنین دفترچه راهنمای ثبت نام و آزمون دکتری نیز به شما دراین راستا کمک می کند.

 منابع کنکور دکتری؛ بهترین منبع

بهترین منبع برای هر کنکور و آزمونی، سوالات سال های گذشته آن می باشد.  توصیه ما به شما این است که نخستین منبع خود را سوالات کنکورهای دکتری 10 یا 20 سال گذشته در نظر بگیرید. پس از آن، استفاده از کتاب های مؤسسات فعال در این زمینه کمک زیادی می کند. با این کتاب ها می توانید مباحث مختلف را به دفعات مرور کنه و همچنین از آن ها برای جمع بندی استفاده کنید.

چگونه در آزمون دکتری ثبت نام کنیم؟

هر سال ثبت نام در این آزمون توسط سازمان سنجش اعلام می شود و تاریخ آن حدوداً در آذرماه می باشد. در زمان اعلامی می توانید دفترچه راهنمای شرکت در آزمون را دریافت کرده و پس از مطالعه آن برای ثبت نام اقدام کنید. پس از ثبت نام اطلاعات شرکت در آزمون برای شما ارسال می شود و در زمان تعیین شده توسط سازمان سنجش، می توانید به حوزه های آزمون رفته و در این آزمون شرکت کنید.

جمع بندی؛ منابع کنکور دکتری

آزمون دکتری بسته به گروه انتخابی منابع مختلفی دارد. اما مهم ترین منبع برای این آزمون سوالات کنکور سال های گذشته می باشد.  در کنکور دکتری از آموخته ها و سرفصل های برخی دروس در کارشناسی و کارشناسی ارشد سوال طرح می شود. برای آمادگی بیشتر می توانید از کتاب های کمک آموزشی مؤسسات مختلف در این زمینه کمک بگیرید.

 

 

فهرست