خیلی از دانشجویان سوال می کنند که ” مدت اعتبار مدرک زبان ept  چقدر است”؟ در این مقاله قصد داریم به این و نحوه آزمون ept توضیح دهیم. دانشجویان مقطع دکتری در دانشگاه‌های گوناگون به منظور شرکت در آزمون جامع دکتری، تکمیل فرآیند پژوهشی و دفاع از رساله خود، ملزم به ارائۀ مدرک معتبر زبان داخلی یا بین‌المللی می باشند. مدارک زبان مورد تایید دانشگاه‌ها باهم متفاوت اند و یکی از این موارد، آزمون EPT است. این آزمون که مخفف عبارت (English Proficiency Test) می باشد، توسط دانشگاه آزاد اسلامی هر ساله برگزار شده و دانشجویان دکتری این دانشگاه می‌توانند برای شرکت در آزمون دکتری از این مدرک استفاده کنند.

مدت اعتبار آزمون ept

سوالات آزمون ept

هدف اصلی این مدرک اطمینان خاطر از توانایی دانشجویان مقطع دکترا در استفاده از منابع انگلیسی در روند پژوهش می باشد. این آزمون فاقد بخش‌های (Writing)، (Speaking)، و (Listening) و صرفا حاوی سوالات مهارت (Reading) و زبان عمومی است. آزمون ept  شامل صد عدد سوال تستی می باشد که اصولا سوالات این امتحان ترکیب مشخصی دارد و طبق اطلاعیه دانشگاه آزاد، به شرح زیر می باشد:

۱- واژگان ۲۵ سؤال تستی

۲- دستور زبان ۴۰ سؤال تستی

۳- درک مطلب در2 بخش شامل :

الف) درک متون و خواندن شامل ۲۰ سؤال تستی

ب) درک مطلب متن با کلمات حذف شده  شامل ۱۵ سؤال تستی

نمره قبولی در آزمون EPT

داوطلبان ۱۴۰ دقیقه‌ زمان دارند تا برای کسب نمره قبولی، حداقل به نصف سوالات این آزمون پاسخ درست دهند دهند. بنابراین کسب نمره ۵۰ از ۱۰۰ برای دریافت مدرک EPT کافی می باشد.

اعتبار مدرک زبان EPT  چقدر است؟

در حال حاضر مدرک آزمون ept تنها در دانشگاه آزاد اسلامی معتبر و در دانشگاه‌های سراسری فاقد اعتبار می باشد. در صورت قبولی در این آزمون، مدرک EPT شما تا 2 سال اعتبار خواهد داشت و در این دو سال دانشجو فرصت دفاع از رساله خود را خواهد داشت. اگر دانشجو در این مدت موفق به دفاع از رساله دکتری نشد، راهی جز شرکت دوباره در امتحان و ارائۀ مدرک ندارد.

زمان و مکان برگزاری آزمون EPT

در سال‌های اخیر با افزایش تعداد متقاضیان و دانشجویان مدرک EPT ، این آزمون نیز تقریبا هر ماه، طبق برنامه‌ای که در سایت قرار داده می‌ شود، برگزار می‌گرددد. با این حال در سال گذشته و به دلیل محدودیت‌های کرونایی سابقه‌ لغو یا تعویق این امتحان وجود داشته اما اعتبار مدرک زبان EPT همچنان تغییری نکرده است. در حال حاضر این آزمون اغلب در مراکز برخی استان‌ها، مجموعا در ۱۹ شهر برگزار می‌گردد. اما با وجود ادامۀ گسترش کرونا، احتمال برگزاری آزمون EPT به صورت مجازی نیز مطرح شده که فعلا این تصمیم عملی نشده است.

کلام آخر

شما می توانید برای اطلاع از نحوه برگزاری آزمون، اعتبار مدرک زبان EPT، آمادگی در آزمون EPT و فراهم کردن منابع برای قبولی در این آزمون مهم با محمود پیرهادی مدرس حرفه ای و مجرب زبان انگلیسی از طریق سایت mahmoudpirhadi.com ارتباط برقرار کنید و یک مشاوره عالی جهت قبولی در این آزمون کسب کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست