مبحث یادگیری و حفظ واژگان (پیشوند و پسوند در انگلیسی) همواره یکی از بزرگترین مشکلات و دغدغه های دانشجویان و زبان آموزان بوده و همچنان می باشد و همیشه به دنبال راه و روشی آسان و راحت برای حفظ کلمه ها هستند. خوشبختانه روش های زیادی برای یادگیری واژگان جدید وجود دارد که هر فرد متناسب با نحوه یادگیری اش، می تواند از یکی یا ترکیبی از آن ها استفاده کند.

پیشوند

پیشوند، حرف یا گروهی از حروف می باشند که در ابتدای یک کلمه ظاهر می شوند و معنی اصلی آن را تغییر می دهند. یک مثال ساده از پیشوند، می تواند خود کلمه prefix باشه که با پیشوند pre به معنی قبل از، پیش از، شروع شده است.

باید بدانیم که پیشوند و پسوند در انگلیسی چه معنایی دارند، چون به شما کمک می کنند تا معنی هر کلمه جدیدی را که یاد می گیرید، متوجه شوید.

مثلاً، پیشوند im می تونه هم به معنی نه و نفی باشه و هم به معنی داخل

مثال:
  • impossible غیر ممکن
  • immature نابالغ
  • Immure محصور کردن
پسوند

پسوند یا suffix حرف یا گروهی از حروفه که معمولا به انتهای یک کلمه اضافه می شود تا وضعیت گرامری مناسب با آن را در جمله تغییر بدهد. پسوندها به انتهای واژه ها می چسبند و نقش دستوری آن رو عوض می کنند. اما پیشوند و پسوند معانی و انواع متفاوتی دارند و بسته به این که هدف ما ساخت اسم یا فعل یا صفت و یا قید می باشد، پسوندهای متفاوتی مورد نیاز است. مثلا فعل read  خواندن با اضافه کردن پسوند er  به انتهای آن، بهreader  خواننده کتاب یا متن تبدیل می شود که یک اسم است و یا با اضافه کردن پسوند able  به صفت readable  خواندنی تبدیل می شود.

فرم های ترکیبی

بعد از این که تفاوت بین پیشوند و پسوند در انگلیسی را متوجه شدید، این نکته رو هم باید بدانید که هر کلمه ای که دارای ترکیبات پیشوندی است، لزوما پیشوند نیست. یعنی چه؟

یعنی گاهی اوقات کلمه‌ها، فرم های ترکیبی  combining forms به خودشان می گیرند که ظاهرا شبیه پیشونداند، اما در حقیقت نیستند و متفاوت از آن ها عمل می کنند. باز هم متوجه نشدید؟ اشکالی ندارد. دقیق تر توضیح می دهیم.

پیشوند و پسوند

مثال

مثلاً پسوند non رو در نظر بگیرید که به معنی not یا without است و در کلمه nonsense استفاده می شود. وقتی non را از کلمه برداریم، بقیه لغت یعنی sense بازهم برای خودش معنی دارد؛ هر چند که متفاوت است.

فرم های ترکیبی پیشوند و پسوند در انگلیسی

اما فرم های ترکیبی به ابتدای کلمات می چسبند؛ به عنوان بخش اصلی از کلمه محسوب می شوند و نمی شود آن ها رو حذف نمود. برای همین گاهی اوقات به اون ها اصطلاح یشوندهای آفتاب پرست هم می گویند. چون دقیقا مثل آفتاب پرست عمل می کنند و شکل هجی کردن و فرم فیزیکی خودشون را تغییر می دهند تا متناسب با کلمه ‌ای باشند که به آن می چسبند.

پس

بنابراین، فرم های ترکیبی به عنوان پیشوند عمل می کنند اما متفاوت از آن ها و نمی توانند برداشته شوند چون بعد از حذف شدنشان، حروف باقیمانده دیگر به عنوان یک کلمه مستقل، کامل و با معنی نخواهد بود.

کلام آخر

در این مقاله سعی شد تا به بررسی پیشوند و پسوند در انگلیسی بپردازیم. شما می توانید از جزوه و کتاب های استاد حرفه ای زبان، محمود پیرهادی در این زمینه یاری بگیرید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست