در این مقاله قصد داریم تا به بررسی ویژگی های مدرک EPT بپردازیم.  EPTآزمونی برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی داوطلبان است و مخفف عبارت ” English Proficiency Test ” می باشد.

این آزمون زبان انگلیسی ویژه متقاضیان دکتری دانشگاه آزاد اسلامی است. آزمون  EPT به منظور سنجش سطح زبان عمومی متقاضیان آن هرماه برگزار می گردد. تمامی دانشجویان دکتری این دانشگاه در صورت دارا نبودن مدرک بین المللی زبان انگلیسی با نمره تعیین شده توسط دانشگاه، موظف به شرکت در این و کسب حداقل نمره قبولی در آن می باشند.

زمان برگزاری آزمون  EPT

آزمون EPT از سال ۸۶ شروع و به طور منظم در واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شده است. از ابتدا، این آزمون به صورت فصلی برگزار می شد، اما از اردیبهشت ۹۲ تاکنون هر ماه پابرجا بوده است. در ابتدا، مدرک این آزمون تنها برای داوطلبان ورود به مقطع دکتری دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات الزامی بود. اما بعد از گذشت چندی، ارائه مدرک قبولی EPT برای تمامی داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد الزامی گشت.

آزمون EPT

ساختار آزمون EPT به چه نحوی است؟

میتوان این آزمون را با آزمون بین المللی ” TOEFL PBT ” مقایسه کرد. تنها تفاوت آن با آزمون TOEFL این می باشد که بخش نگارش و شنیداری ندارد. سطح سختی این آزمون مانند تافل دکتری یا همان آزمون زبان عمومی دکتری می باشد.

ویژگی های مدرک EPT

مدرک ای پی تی معتبر در تمامی دانشگاه های آزاد اسلامی می باشد که با دارا بودن آن می توانید بدون ارائه مدرک دیگر زبان مانند تافل یا آیلتس در مقطع دکترا مشغول به تحصیل شوید.

در این قسمت به برخی از سوالات متداولی که بین داوطلبین است پاسخ، دادیم.

نمره قابل قبول این آزمون برای ارائه به دانشگاه های مختلف حین مصاحبه دکتری چقدر می باشد؟

شرکت کنندگان این آزمون (فارغ از رشته تحصیلی و دانشگاه خود) باید حداقل نمره ۵۰ را جهت ارائه مدرک EPT خود حین مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد کسب نمایند.

آیا می توان دو بار متوالی در آزمون EPT شرکت نمود؟

تعدد شرکت در این آزمون، محدودیت خاصی نداشته و داوطلبین می توانند تا زمان کسب نمره دلخواه در کلیه آزمون ها شرکت نمایند.

تفاوت ویژگی های آزمون EPT و MSRT  چیست؟

مدرک زبان  MSRT، مدرک زبان مورد تایید وزارت علوم است. آزمون آن هر ماه به صورت منظم برگزار می شود. کلیه دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم، همچنین دانشگاه آزاد اسلامی، این مدرک را حین مصاحبه دکتری معتبر حساب می کنند. محتوای کلی آزمون با آزمون EPT تفاوت زیادی ندارد. اما MSRT علاوه بر ساختار آزمون که شامل لغات، گرامر و درک مطلب می باشد، مهارت شنیداری (listening) داوطلبان را نیز می سنجد. به همین دلیل، معمولا سطح دشواری آزمون MSRT بالاتر از EPT است.

کلام آخر

ویژگی های مدرک ept به نحوی است که شما می توانید با گذاشتن وقت کمتری نسبت به باقی آزمون های زبان، از اعتبار زیاد آن در مقطع دکترا بهره ببرید. مدرک این آزمون معتبر در تمامی دانشگاه های آزاد اسلامی می باشد. برای اطلاع از دیگر مطالب دوره EPT  به سایت محمود پیرهادی مراجعه کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست