چرا اپلیکیشن زبان استپ

یادگیری مستمر

 اپلیکیشن زبان استپ طوری طراحی شده است است که کاربر هر روز فقط یک محتوای آموزش زبان را دریافت می کند و اگر بخواهد دسترسی به محتوای بعدی داشته باشد باید یک روز صبر کند هدف از این کار این است که ما به صورت مستمر و طبق اثر مرکب با انجام کارهای کوچک ولی مداوم نتایج بزرگ و باورنکردنی را به دست بیاوریم . 

 

یادگیری زبان با روش استپ

از آنجايي كه آموزش زبانهاي خارجي موضوعي است كه از اهميت اجتماعي قابل ملاحظه اي برخوردار است و كشورها بخشي از امكانات آموزشي خود را بدان اختصاص مي دهند . در نظام آموزشي كشورها نيز مسأله آموزش زبانهاي خارجي حائز اهميت است . و در برنامه مدارس و متوسطه و دانشگاه منظور شده است لذا ضرورت تجديد نظري در برنامه هاي مربوط به آموزش زبانهاي خارجي روز به روز بيشتر اهميت پيدا مي كند .

از طرفي شاهد هستيم امروز هزاران دانش آموز و دانشجو پس از آنكه صدها ساعت را در زير سقف كلاسهاي زبان سپري مي كنند باز هم در حوزه مهارتهاي زباني ( گوش دادن ، صحبت كردن ، خواندن و نوشتن و …. ) به سطح مطلوبي از توانايي دست نمي يابند .علت اين ناكاميها بدرستي مشخص نيست زيرا برنامه درسي شامل عناصر مختلفي است و بايستي اين عناصر در بررسي و ارزيابي يك برنامه درسي مورد توجه قرار گيرند . هر چند بررسي هر يك از عناصر در علل بدون در نظر گرفتن ديگري امكان پذير است ولي معلوم نيست كه تا چه اندازه مفيد ، مثمر الثمر و راهگذر است .

بنابراين در طرح حاضر برنامه آموزش زبانی را که بیش از 250 میلیون نفر در جهان به خصوص کشور چین از آن برای آموزش زبان استفاده می کند را با توجه به تجربه 18 ساله خود در آموزش زبان ایرانیزه کرده و به دانشجویان پیشنهاد می دهیم.

اهميت موضوع یادگیری زبان برای دانشجویان

با توجه به ارتباط روز افزوني كه جامع ما با جوامع غربي پيدا كرده ، زبان انگليسي بعنوان وسيله اي براي ايجاد اين ارتباط اهميت فوق العاده بدست آورده است . به گفته آقای حداد عادل « نياز ما به زبان خارجي فقط نياز سياسي و فرهنگي نيست بلكه براي اداره كشور و چرخاندن چرخهاي كشور هم محتاج هستيم به اينكه زبان خارجي را ياد بگيريم ، كه در اين ميان امنيت ملي و بنية دفاعي و اقتصادي نقش تعيين كننده اي دارند .

زبان خارجي دري از دنيا به روي ما مي گشايد و با استفاده از آن مي توان از دستاوردهاي ديگر ملل به نحو احسن استفاده نمائيم .

بیان مانند پلي است كه بين ملل جهان ارتباط برقرار مي كند و آنها را به هم نزديك مي كند و سبب تفاهم بين المللي و ايجاد يك جهان مسالمت آميز مي گردد .

زبان واسطه بين فكر و عمل است به بيان ديگر زيان گذرگاهي است كه فكر آدمي را به عمل ارتباط مي دهد . رشد فعاليتهاي عالي ذهني كه رشد زبان هم يكي از آنهاست از جمله هدفهاي عمده تعليم و تربيت است .اگر بگوييم كه اكثر زبان آموزان ما در نتيجه روشهاي تدريس سنتي مرسوم در مراكز آموزش زبان حسي  از ابتدايي ترين فرصتهاي كاربردي زبان محروم مي مانند سخني به گزاف نگفته ايم .به جرأت مي توان گفت كه حداكثر دانشجويان حتي رفتارهاي مكانيكي و تقليدي را نيز كسب نمي كنند و اين قبيل زبان آموختگان حتي براي رفع نياز از بيان يك جمله ساده پرسشي به زبان خارجي عاجزند .

هر کشوری با توجه به شرایطی که دارد می بایست یکی از مهارتهای زبانی را اولویت خود قرار دهد.تا با توجه به آن، فراگیران بهترین بهره را از یادگیری زبان ببرند.برای مثال در کشور هلند به علت اینکه توریست های زیادی در رفت و آمد هستند .مهارت گفتاری اولویت دارد چرا که فراگیران زبان انگلیسی فرصت بسیار زیادی برای بهبود مهارتهای گفتاری که در آموزشگاهها فرا می گیرند را دارند.

اما در ایران مهمترین مهارتی که مورد نیاز فراگیران به زبان انگلیسی است.2 مهارت خواندن و شنیدن است.چرا که با تسلط بر این مهارت ها به راحتی می توانند بهترین استفاده از زبانی که فراگرفته اند را ببرند.چون فرصت به کار گیری از این 2 مهارت برای انها بسیار فراهم می باشد.از خواندن مقالات زبان اصلی گرفته تا گوش دان به اخبار انگلیسی و همچنین استفاده از دوره های خارجی مرتبط به رشته تحصیلیشان.

 از سال ۱۹۵۰ حرکتی پژوهشی بسیار در دنیای آموزش زبان شروع شد که فصل جدیدی در نگرش اساتید و اهل فن به زبان و زبان آموزی ایجاد نمود.در این حرکت محققین تلاش کردند به راز کاربرد واژه ها در زبان پی ببرند و تفاوت یک واژه با واژه های دیگر را کشف نمایند. مجموعه بزرگی از متون انگلیسی از زمینه های مختلف به صورت تصادفی انتخاب شده که عبارتند از مجلات، روزنامه ها ،کتب و مقالات، کاتالوگها، دیوار نوشته ها، متن پیاده شده مکالمات تلفنی، فیلمنامه ها، متن پیاده شده برنامه های رادیو تلویزیونی و غیره .در زمینه های ورزشی، سیاست، اقتصادی ،جامعه شناسی ،روانشناسی، عامیانه و خلاصه تمام زمینه های موجود . تمام متون به کامپیوتر داده شد تا از طریق نرم افزارها شمارش کلمات و واژه ها و تعداد تکرار هر یک از واژه ها درکل متون استخراج شود. پس از انجام این کار واژه ها را به دو صورت الفبایی و غیر الفبایی بر اساس فرکانس و تکرار مرتب نمودند.

مزایای یادگیری زبان با روش استپ

  • آموزش در هر جا و هر زمان قابل دسترسی است
  • از یادگیری خرد استفاده می‌شود
  • دسترسی راحت به اطلاعات در حین آموزش
  • این روش می‌تواند همه سبک‌های یادگیری را در خود بگنجاند
  • برای فراگیران نسل جدید بسیار جذاب است

معرفی محتوا آموزش زبان به سبک استپ

1.چرایی انتخاب این محتوا

2.فرمت محتوا آموزش زبان به سبک استپ

فهرست